_O2A1268-2.JPG

Bor, Mámor & Művészet

Az Alabárdos várpince hangulatú különtermében található Szeged egyedülálló műtárgya, a Vasárú Cégér. A műtárgy szemet gyönyörködtető eleme borvacsoráinknak.

A kellemesen hűvös terem, kiváló helyszín bankettek, családi vagy céges összejövetelek és más rendezvények megrendezésére.

Programok

Borvacsora és Állófogadás
Borkóstolók
Privát Vacsorák (céges és családi)
Könyvbemutató és Dedikálás

_O2A1272.JPG

Vasáru Cégér

A pécsi Jiratkó Albin szobrászművész mintázta fadomborművekről készült vasdomborművek 1892-ben készültek, melyek a pécsi Király utca 19. szám alatti Vasváry-ház homlokzatára kerültek.

A Vasváry-ház felújítását követően 1899-ben "a két öntött vasból való, Jiratkó Albin szobrász által mintázott és a budapesti Ganz-gyárban készült kirakati táblát és azok famintáit Drescher Gyula bajai kereskedő vette meg." A cégtáblákat a Drescher vaskereskedés falára helyezték fel. Egyikre a konyhában használatos darabokat, a másikra a kamrában és gazdaságban használatos szerszámokat rendezte csoportba a szobrász. Megőrizve a számunkra a tizenkilencedik század vége felére jellemző vas edények, eszközök formáit, díszítéseit, kivitelük színvonalát. Drescher halála után (1920. május 5.) a Drescher-házat bérelhető üzlethelyiségként hirdették.

A fatáblák Kréneisz Géza Szabadság utca 16. sz. alatti házának kapualjában állottak, majd 1970-ben az özvegy a bajai múzeumnak ajándékként ajánlotta fel.
A 280 x 140 cm fa domborműveken minden egyes tárgy szerepel, amit vaskereskedésben árusítottak. A megszámlálhatatlan tárgy mindegyike külön faragás, melyeket a fatáblákra egyenként fa tiplivel erősítettek föl. Megtekinthető a bajai Türr István Múzeumban.

Varga Dezső, a Drescher vaskereskedés másik segédje Szegeden önállósult. A tulajdonába került vasdomborművek 1932-ben már Szegeden a Híd utca 3. szám alatt működő vaskereskedését díszítette.

Varga Dezső cégbirtokos elhalálozása után (1953. március 12.) a cégbíróság a cég megszűntét hivatalból elrendelte. A Varga vasáruház államosítása után 1958-59-ben a vastáblákat a Móra Ferenc Múzeumba szállították. A múzeumban való tárolásuk megoldatlan feladatnak tűnt ezért a szegedi építészek ötletére beltéri beépítésre kerültek, mégpedig az 1967-ben megnyitott Alabárdos Étterem különtermében. Az étterem megnyitásakor a boltíves, téglával burkolt különtermének hangulatos hátteret biztosított.